Samochód w leasingu to świetna alternatywa dla kredytu samochodowego, z którym wiąże się cała masa formalności. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego też należy najpierw sprecyzować swoje indywidualne potrzeby i możliwości oraz wszystkie za i przeciw. Co zatem będzie dla nas bardziej opłacalne?

Kredyt samochodowy czy leasing?

Leasing samochodów cieszy się coraz większą popularnością i jest to nic innego, jak przekazanie praw do eksploatowania auta przez prawnego właściciela. Leasingobiorca zobowiązuje się do regularnego uiszczania opłaty w postaci rat leasingowych. Mamy do dyspozycji zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy. Z całą pewnością leasingowanie pojazdu jest prostsze niż ubieganie się o przyznanie kredytu samochodowego. Zaletą takiej formy finansowania firmowego auta jest możliwość szybkiego pozyskania pojazdu, ograniczenie formalności do minimum i przeniesienie opłat związanych z serwisowaniem i ubezpieczeniem na leasingodawcę. Możemy liczyć także na niższe podatki oraz stałą i niezmienną ratę leasingową. Dzięki temu łatwiej zaplanować budżet. Nie ma także konieczności inwestowania dużych środków własnych. Rozwiązanie to ma też swoje minusy, a mianowicie nie ma możliwości przedwczesnego wypowiedzenia umowy, modyfikacji pojazdu bez wiedzy i zgody leasingodawcy oraz sprzedaży pojazdu.

Jeśli chodzi zaś o kredyt samochodowy, to bank zabezpiecza się przed niespłacaniem rat, w związku z czym trzeba liczyć się przykładowo z zabraniem w depozyt karty pojazdu czy też z zastawem rejestrowym. Z kolei wysokość pożyczonej kwoty zależy od zdolności kredytowej danego klienta. Problematyczne są także większe wymogi, które dotyczą formalności i dokumentów. Kredyt jednak ma też swoje plusy. Możliwe jest kupienie samochodu z dowolnego źródła i zawieszenia spłacanego kredytu na określony czas. Co więcej, taty kredytu są elastyczne, a po jego spłacie stajemy się właścicielami samochodu. W przypadku kredytu możemy liczyć także na dłuższy okres spłaty, który wynosi maksymalnie dziesięć lat. Jeśli chodzi o leasing, to jest to co najwyższej pięć lat.

Leave a Comment