Obecnie przedsiębiorcy mają spore możliwości, jeśli chodzi o wybór finansowania samochodu firmowego. Bardzo popularny stał się leasing, chociaż coraz większym zainteresowaniem cieszy się także długoterminowy wynajem samochodów, na co mogą pozwolić sobie zarówno większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Czym charakteryzuje się ten sposób pozyskania samochodu do firmy?

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega i czy warto?

Car Fleet Management to inaczej wynajem długoterminowy samochodów, opierający się na płaceniu miesięcznej opłaty za wynajem pojazdu i jego kompleksową obsługę. Zarówno ubezpieczeniem, jak i serwisowaniem zajmuje się firma zewnętrzna. Nie ma tutaj możliwości wykupienia auta po zakończeniu umowy, jak ma to miejsce w przypadku leasingu. Nawet jeśli, to jest to po prostu nieopłacalne, gdyż cena wykupu jest bardzo wysoka. Po zakończeniu okresu wynajmu, samochód trafia z powrotem w ręce pierwotnego właściciela. Jest to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą skupić się na prowadzeniu i rozwoju swojej firmy. Co więcej, w przypadku dzierżawionego pojazdu nie trzeba martwić się utratą jego wartości ani też sprzedażą niepotrzebnego już auta. Płacimy więc jedynie za zużycie pojazdu i jednocześnie nie spłacamy jego pełnej rynkowej wartości.

Podczas sporządzania umowy, określa się szacowany przebieg pojazdu, dzięki czemu przedsiębiorca może efektywniej zarządzać budżetem. Określenie kosztów związanych z eksploatacją samochodu dotyczy wymiany zużytych części, przeglądy okresowe czy też zakup nowego ogumienia. Decydując się na najem samochodu, możemy liczyć na ciągłość użytkowania firmowego auta – w cenę najmu wliczone są także koszt ubezpieczenia, assistance i nawet samochód zastępczy. W przypadku awarii auta usługodawca podstawia pojazd zastępczy w wyznaczone miejsce. Ponadto firmy oferujące tego typu usługi proponują swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na miesięczne, stałe raty. To pozwala uniknąć zbędnych formalności – jest mniejsza ilość faktur, a księgowość mniej skomplikowana. Do obowiązków firmy finansującej należy też kwestia związana z administracją samochodu, czyli z kompleksowym przygotowaniem auta do wydania. W formie wynajmu długoterminowego można sfinansować samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe.

Leave a Comment